Dbaj o bezpieczeństwo i dowiedz się jak sprawdzić kontrahenta?
Podczas prowadzenia firmy, zawieranie dziesiątek umów, nawiązywanie współpracy, czy realizowanie transakcji to chleb powszedni. Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest płynny, dynamiczny i bezproblemowy udział w rynku. Niestety mając do czynienia z innymi uczestnikami, musimy liczyć się z wystąpieniem ewentualnych komplikacji. Istnieją jednak pewne sposoby na sprawdzenie potencjalnego kontrahenta, które pozwolą zminimalizować ryzyko straty czasu, pieniędzy i pozycji na rynku.
Wstępna weryfikacja kontrahenta
Weryfikację warto zacząć od najprostszych i najbardziej podstawowych kroków. Polecamy wyszukać firmę, z którą planujemy współpracować w Internecie.
Pierwszym miejscem, na które warto zwrócić uwagę, jest strona internetowa danego przedsiębiorcy. Czy treści na niej są na bieżąco dodawane i aktualizowane? Czy występują jakieś rażące w oczy niedociągnięcia np. w treściach, czy grafice? Czy podane są dane kontaktowe, które wyglądają wiarygodnie? Jeśli strona wygląda na zaniedbaną i nieaktualną oraz ogólnie sprawia wrażenie podejrzanej, to jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie.
Kolejny krok to media społecznościowe. Strony takie jak Facebook i Instagram zrzeszają tysiące użytkowników, którzy prawdopodobnie mieli styczność z firmą, która Cię interesuje. Poszperaj, posprawdzaj opinie i zaobserwuj czy profil danej firmy jest nadal aktywny.
Internetowa fora dyskusyjne to kolejny sposób, na sprawdzenie potencjalnego partnera. Najprostszym sposobem jest wprowadzenie w pasek wyszukiwania nazwy firmy i dodanie hasła opinie. Przyjrzyj się, w jaki sposób inni wypowiadają się o interesującym Cię podmiocie.
Wstępny przegląd firmy w internecie jest prosty i nie zajmuje wiele czasu, a może być źródłem cennych informacji o potencjalnym kontrahencie oraz sposobem na uniknięcie problemów.
Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej
CEIDG pozwala na sprawdzenie kontrahentów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, będącymi osobami fizycznymi i będącymi wspólnikami spółek cywilnych. Aby dokonać weryfikacji kontrahenta, należy wprowadzić NIP lub REGON. Dzięki temu dowiesz się od kiedy firma działa na runku, czy jest zarejestrowana, jaką ma historię. Ważne informacje, na które warto również zwrócić uwagę to informacje o upadłości, postępowaniu naprawczym, czy zawieszeniu.
Krajowy Rejestr Sądowy oraz Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
Z Krajowego Rejestru Sądowego warto skorzystać jeśli interesująca Cię firma nie widnieje w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W KRS można odnaleźć podstawowe dane firmy, informacje o kapitale zakładowym, współzałożycielach, czy osobach upoważnionych do podpisywania umów. KRS dodatkowo prowadzi Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, w którym publikowane są dane o nierzetelnych kontrahentach. Na oficjalnej stronie rejestru można złożyć płatny wniosek i w bardzo łatwy sposób uzyskać informacje o tym, czy dana osoba znajduje się na liście dłużników niewypłacalnych.
Monitor Sądowy i Gospodarczy
To ogólnodostępny dziennik urzędowy, w którym publikowane są informacje i ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym i inne ustawy. Można tam znaleźć informacje o np.likwidacji spółki, czy postanowienia o ogłoszeniu upadłości, na które warto zwrócić uwagę przy rozpatrywaniu potencjalnego kontrahenta.
Wniosek do ZUS lub Urzędu Skarbowego
Aby upewnić się, czy twój potencjalny partner jest wolny od zaległości podatkowych, możesz poprosić go o okazanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach z Urzędu Skarbowego lub ZUSu. Możesz również odebrać takie zaświadczenie sam, o ile masz pisemną zgodę przyszłego kontrahenta.
Skorzystaj z pomocy zewnętrznej
Jeśli nie masz czasu lub ochoty samodzielnie jak sprawdzić kontrahenta, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy wywiadowni gospodarczych. Te wyspecjalizowane podmioty zajmują się pozyskiwaniem informacji dotyczących sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw i przygotowywaniem rzetelnych i szczegółowych raportów handlowych. Takie raporty zawierają informacje o danych firmy, jej historii, klientach, dostawcach, wartości kapitału, składzie kierownictwa, finansach, zdolności kredytowej, zadłużeniu i terminowości w regulowaniu zobowiązań. Taki pakiet informacji, pozwoli Ci skrupulatnie ocenić i zweryfikować wiarygodność potencjalnego kontrahenta.
AMG — Kancelaria Prawna w Nowym Sączu
Znalazłeś już partnera, z którym pragniesz podjąć współpracę? Pomożemy Wam wybrać najlepsze rozwiązanie prawne. Wesprzemy Was w opiniowaniu umów, przygotowywaniu projektów umów, jak i reprezentowaniu przed sądami cywilnymi. Możesz skorzystać również z bezpłatnych porad prawnych, podczas których podpowiemy Ci jak sprawdzić kontrahenta.
Doradzamy i negocjujemy. Wskazujemy właściwe rozwiązania prawne.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Faceboook’u.