Łamanie kodeksu pracy - walcz o swoje prawa.

Łamanie kodeksu pracy. Poznaj swoje prawa i zadbaj o swoje dobro.

Łamanie kodeksu pracy pracodawcę praw pracownika zdarza się niestety dosyć często — wynika to z niewiedzy lub złej woli pracodawcy. Właśnie dlatego warto znać swoje prawa i wiedzieć jak zareagować, jeśli zauważymy, że pracodawca nie przestrzega przepisów.

Źródła prawa pracy

Powszechne źródła prawa pracy to:

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  • Akty międzynarodowe
  • Ustawy
  • Rozporządzenia

Podstawowym źródłem prawa pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) wraz z aktami wykonawczymi.

Kodeks pracy to zbiór przepisów kompleksowo regulujących całokształt praw i obowiązków pracowników i pracodawców. W kodeksie można również znaleźć przepisy dotyczące między innymi:

  • Nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy
  • Reprezentacji interesów zbiorowych pracodawców i pracowników, w tym współzarządzania zakładem pracy
  • Układów zbiorowych pracy
  • Odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
  • Rozpoznawania sporów ze stosunku pracy

Dlaczego warto znać prawo pracy?

Każdy pracownik oraz pracodawca powinien znać kodeks pracy, a przynajmniej jego najważniejsze zasady. Prawo pracy ma za zadanie chronić wszystkich uczestników rynku pracy — zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Kodeks pracy został opracowany w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby, z jakimi zmagali się  przede wszystkim pracownicy, ponieważ to właśnie ich prawa przez wiele lat były najczęściej naruszane.

Znajomość swoich praw to skuteczny sposób na ich ochronę oraz uniknięcie niekorzystnych i nieprzyjemnych sytuacji związanych z wykonywaną pracą. Warto wiedzieć, w jaki sposób powinno przebiegać zatrudnienie oraz jak pracownik powinien być traktowany w pracy. Równie ważne jest posiadanie wiedzy na temat aktualnie wprowadzanych zmian w prawie pracy.

Najczęściej łamane prawa pracownika

Niewypłacanie wynagrodzenia

Prawo do otrzymania wynagrodzenia to podstawowe prawo pracownika. Wynagrodzenie powinno być wypłacane w stałym i oznaczonym z góry terminie. Mimo iż obowiązkiem pracodawcy wymienionym w kodeksie pracy jest wypłata wynagrodzenia z dołu to wcześniejsza wypłata może być wprowadzona, chociażby umową o pracę.

Niewypłacenie pensji jest najbardziej dotkliwą dla zatrudnionych formą łamania ich praw. Obowiązek wypłacania wynagrodzenia za pracę ma charakter bezwzględny, a przyczyna niewypłacalności nie ma znaczenia.

Niezapewnienie prawidłowego okresu odpoczynku i czasu pracy

Prawo do wypoczynku oraz prawidłowego czasu pracy to jedne z kolejnych, podstawowych praw pracownika, które są jednak nagminnie łamane m.in. poprzez:

  • Nieustalenie okresu rozliczeniowego
  • Nieprzestrzeganie minimalnego dobowego i tygodniowego odpoczynku od pracy
  • Niezapewnienie przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin
  • Nieprzestrzeganie norm i ogólnych wymiarów czasu pracy w wymiarze dobowym i tygodniowym
  • Brak wypłacania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, porze nocnej czy niedzielę i święta

Nieprawidłowe rozwiązanie współpracy

W trakcie trwania umowy o pracę pracownicy często przymykają oko na łamanie kodeksu pracy przez pracodawcę — z obawy przed utratą stanowiska lub popsuciem stosunków. Jednak wraz z decyzją o zwolnieniu, pracownicy częściej postanawiają zawalczyć o swoje prawa. Z naszego doświadczenia, wynika, iż pracownicy najczęściej zarzucają byłym pracodawcom:

  • Brak wypłaty wynagrodzenia
  • Brak zachowania okresu wypowiedzenia
  • Brak podania przyczyny wypowiedzenia
  • Brak wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
  • Brak wydania świadectwa pracy

Nieprzestrzeganie przepisów BHP

Środowiska pracy co oczywiste bywają zróżnicowane, jednak niezależnie od miejsca i formy wykonywanej pracy, pracodawca ma obowiązek m.in.:

  • Zorganizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki prac
  • Reagować na potrzeby pracowników w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Zapewnić rozwój spójnej polityki, zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym
  • Zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej
  • Zadbać o to, by pracownicy korzystali ze sprawnych urządzeń, narzędzi, maszyn itd.
  • Zapewnić wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

zestresowany pracownik

Co robić, gdy prawa pracownika są łamane?

Warto zacząć od rozmowy z pracodawcą, gdyż być może nie jest świadomy swoich błędów. Samo udowodnienie winy pracodawcy zazwyczaj jest łatwe, gdyż wszystkie regulacje są ujęte w Kodeksie pracy.

Jeśli jednak rozmowa nie przynosi skutków, a pracodawca nie chce współpracować, można zgłosić łamanie kodeksu pracy do Państwowej Inspekcji Pracy. Skargę do PIP można złożyć między innymi pisemnie, za pomocą poczty elektronicznej, formularza e-skargi, a także ustnie do protokołu. Na tym etapie warto zbierać materiały potwierdzające twierdzenia skarżącego dotyczące łamania praw pracownika. Jako dowody mogą służyć przede wszystkim  pisma, wiadomości e-mail od pracodawcy lub świadkowie — przydadzą się one podczas ewentualnego przeniesienia sprawy na drogę postępowania sądowego.

Państwowa Inspekcja Pracy weryfikuje pismo i decyduje, czy zgłoszenie jest wiarygodne. Jeśli jednak zgłoszenie dotyczące łamania praw pracowniczych zostało negatywnie rozpoznane, należy przejść na drogę postępowania sądowego, które jest ostatecznym rozwiązaniem.

Kancelaria AMG — nie walcz sam

Niektóre sprawy dotyczące prawa pracy bywają bardzo skomplikowane i trudne dla osoby dochodzącej swoich praw. W niektórych przypadkach warto skorzystać z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w postępowaniach związanymi z konfliktem na linii pracownik — pracodawca.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Faceboook’u.

Inne artykuły

dokumenty
Przekształcenie w Spółkę z o.o.
Stos kart płatniczych
Wgląd w rachunki podatników przez Skarbówkę.
sprawdzanie finansów kontrahenta
Jak sprawdzić kontrahenta?
certyfikat lider usług prawnych na tle budynku
Lider Usług Prawnych dla naszej Kancelarii AMG.