Wiele osób zapewne słyszało coś na temat przekształcenia działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tylko najczęściej od razu pojawia się pytanie o co tu chodzi, jak to zrobić oraz gdzie można uzyskać fachową pomoc i poradę.
Spółka z o.o. to wiele korzyści, gdzie na pierwszy plan wysuwają się kwestie zabezpieczenia swego majątku prywatnego, wszak co do zasady wspólnik Sp. z o.o. odpowiada tylko majątkiem wniesionym do spółki a nie całym swoim zgromadzonym majątkiem osobistym, jak a to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W Sp. z o.o. chronimy swój majątek.
Drugą istotną kwestią jest optymalizacja podatkowa, czyli znaczne oszczędności, które może przynieść takie przekształcenie w Sp. z o.o., albowiem np. CIT Estoński jest tym co ostatnimi czasy stało się nie tylko modne ale wręcz pożądane, jednakże to wymaga głębszej analizy, w tym przeprowadzenie „due diligence” firmy.
Co istotne zgodnie z art. 5841 i następne ksh Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.
Z podstawowych kwestii proceduralnych warto wskazać, że do przekształcenia przedsiębiorcy w Sp. z o.o. wymaga się m.in. sporządzenia stosownego planu (art. 5845 ksh) oraz ustalenia wartości bilansowej majątku określonego na dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia (to oznacza, że jeżeli dokumenty finansowe, na podstawie których ustalono tę wartość, zostaną przygotowane na dzień np. 1 lutego 2024 r, to akt notarialny obejmujący plan przekształcenia powinien być sporządzony najpóźniej do końca marca).
Koniecznym również będzie zawarcie umowy Spółki z o.o. i tu oczywiście Kancelaria przygotowuje stosowną umowę odpowiadającą potrzebom Przedsiębiorcy. Co ciekawe mimo „nazwy Spółka” przekształcenie może dotyczyć tej samej osoby, albowiem Spółka z o.o. może posiadać np. tylko jednego wspólnika.
Należy zwrócić uwagę, że przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie jest dostawą towarów ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 7 czy art. 8 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nie następuje tu również zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 w/w Ustawy. Mimo tego przekształcony przedsiębiorca nie ma obowiązku korekty odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów, usług i środków trwałych, o której mowa w art. 90a oraz 91 w/w Ustawy).
– Oczywiście przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Sp. z o.o. to tylko jedna z najczęstszych występujących form, a Kancelaria zajmuje się wszelkimi rodzajami przekształceń m.in. spółek komandytowych w spółki z o.o., czy spółek jawnych w spółki z o.o.